GERÇEK FORUM
Aralık 20, 2014, 10:03:37 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dün dünde kaldı cancağızım…!
editor
Administrator
Hero Member

Üyelik Bilgileri E-Posta
« : Eylül 15, 2008, 11:50:50 ÖÖ »

Mevlana ne güzel demiş;"dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım..." Düne kadar estikleri ile gürleyenler nerede kaldı ben de onu merak ettim. Yeni şeyleri üretemeyenler her zaman bu günün mahkûmu olacaklardır. Yani dün ben şu idim, bu idim lafları çok çok gerilerde kaldı.
İnersin gönül inersin,
      Attan inip eşeğe binersin,
      Eşekten de iner yaya gidersin..
      Kimse dününü bugün ile kıyaslamasın. İnanın şok olur. Şimdi 12 Eylül' ü geride bıraktığımız 28 yılda Türkiye' mizde neler değişti ya da değişemedi onları bir sorgulayalım diyorum.
      Kenan Paşa hala NÜ resimler yapıyor. Dünya umurunda değil. Sol adına ihtilal yapıp, Anayasa'yı kendi istekleri doğrultusunda değiştiren bu PAŞA (!) ya dokunabilecek kimse yok.
      Yargılanabilme süreci 2010 tarihinde bitiyor. İyi hoş; ama bazı gerçekleri ve Kenan Paşa'yı da bunlara alet olmakla suçlamak TCK' da ne kadar suçtur bilemiyorum ama buna biz dolduruşa gelmek diyelim.
       İsterseniz Çorum katliamı ile başlayalım. Çorum katliamı, ülke genelinde işlenen siyasal cinayetlerden, okul işgallerinden, Malatya, Kahramanmaraş, Gazi katliamlarından soyutlanarak; sağ sol grupların çatışmasıyla değerlendirilemez.
        Bu katliamın, emperyalist güçler ve ülkemizdeki işbirlikçilerin ortak planlarıdır, eylemleridir.
       Genellikle etnik ve mezhep topluluklarının iç içe yaşadığı Doğu, İç ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde gelişen toplumsal muhalefeti baskı ve katliamlarla susturmak, solcu ve Alevileri göçe zorlamayı amaçlamaktadır.
       Çorum katliamı bu planın bir halkası ve uzantısıdır.
       MHP genel başkan yardımcısı Gün Sazak'ın 27 Mayıs 1980'de öldürülmesi üzerine Çorum'da da gerginlik arttı.
        Alevi ve Sünni mahalleleri arasında barikatlar kuruldu ve sokağa çıkma yasağına karşın, çatışmalar oldu.
        Cuma namazını kılmakta olan (4 Temmuz 1980) cemaat, komünistler   Alaeddin Camisi'ne silah ve bombalarla saldırdılar gibi asılsız haberlerle kışkırtıldı.
       Halk, sokaklara dökülünce, olayın hazırlayıcıları eyleme geçerek evlere, iş yerlerine saldırdılar.
        Sünniler ile Aleviler arasında sokak çatışmaları başladı.
        Alevilerin konutları, iş yerleri kundaklanarak yakıldı; ölenler oldu.
        Olayların genişlemesi üzerine Samsun, Amasya ve Kayseri'den Çorum'a güvenlik güçleri ve askeri birlikler getirildi ve yeniden sokağa çıkma yasağı kondu.
        Olayların yatıştırılabildiği 10 Temmuz tarihine gelindiğinde resmi rakamlara göre 26 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda vatandaş yaralanmış, evler, iş yerleri yakılıp yıkıma uğramıştı.
        Kayıp ihbarlarının sayısı ise 100' ün üzerindeydi. Bu olaylardan sonra, Çorum'dan 600 kadar aile başka yerlere göç etmek zorunda kaldı.
       Aynı günlerde CHP İl Başkanı Ankara'ya bir telgraf geçer. Zamanın Başbakanı Bülent Ecevit'e. "Buradaki olayları 12 Amerikalı düzenliyor ve halkı isyana teşvik ediyor." Tabii o olaydan sonrasını yazmaya gerek görmüyorum. 
      ABD her dönem hayatımızın, rüyalarımızın, yaşantımızın içerisinde olmuş idi; ama böylesine karanlık bir tabloda onlar olmamalıydı. Ama oldu. Şimdi bir daha 12 Eylül'leri yaşamamak için; "Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım".

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!